Po tym jak na rynku pracy dominowały umowy tak zwane śmieciowe, a w rzeczywistości umowy cywilnoprawne, niemalże zniknęła umowa o pracę na czas próbny. Dziś powraca z powrotem. Przedsiębiorcy nie zatrudniają już pracowników standardowo na zlecenie bowiem się to nie opłaca, zaś chroniąc się przed pomyłką w rekrutacji oferują nowemu pracownikowi umowę o pracę na czas próbny. To standard w prawie pracy.
Rynek pracy w świętokrzyskim nie wyróżnia się niczym specyficznym i utrzymuje się w średnim trendzie zmian krajowych. Powoli ale systematycznie spada poziom bezrobocia. Zarejestrowanych bezrobotnych ubywa w urzędach pracy, a nieoficjalne statystyki wskazują iż również bezrobocie pozorne jest coraz niższe. Nie opłaca się już praca nielegalna i na czarno. Większość osób która dotąd ukrywała się w szarej strefie, dziś wykazuje się przedsiębiorczością i korzysta z przywilejów dla młodych przedsiębiorców.
W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę warto pamiętać o okresie próbnym. W tym czasie winniśmy jako pracownicy umieć się zaprezentować pracodawcy, pokazać swoje zdolności, ujawnić dotąd nieodkryte talenty. W sytuacji kiedy na rynku firmy poszukują rąk do pracy a zainteresowanie pracą jest niewielkie, okres próbny wydaje się być bezcelowy, tymczasem wiele osób doświadcza miłych niespodzianek po ukończeniu umowy tak zwanej próbnej. Wartościowi pracownicy mogą bowiem liczyć na szybki awans. Doceniając nowego pracownika powierza się mu role kierownika, brygadzisty itd.